Jaki rozmiar powinny mieć drzwi wejściowe?

Wybór drzwi zewnętrznych nie jest prosty. Na rynku mamy wiele modeli drzwi, co nie ułatwia nam zadania. Drzwi to nie tylko wizytówka naszego domu. Powinny być komfortowe oraz bezpieczne.
Sprawą wartą uwagi są wymiary drzwi zewnętrznych. Minimalne wymiary drzwi w domu jednorodzinnym określone są w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (ostatnia zmiana z 1 stycznia 2014 r.). Warto wybrać taki rozmiar drzwi, który będzie funkcjonalny i będzie nam odpowiadał. Zagadnienie doboru rozmiaru drzwi powinno być starannie przedyskutowane z architektem. Inaczej wygląda sytuacja, gdy przeprowadzamy remont i chcemy wymienić drzwi. Wówczas ogranicza nas konstrukcja budynku i wielkość drzwi musimy wybrać dokładnie taką, na jaką pozwala nam wymiar otworu.
Szerokość drzwi zewnętrznych
Zgodnie z rozporządzeniem, drzwi wejściowe do budynku powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm. Nie zawsze będzie to możliwe, dlatego produkowane są również drzwi o innej szerokości 80,100 i więcej.
Drzwi o szerokości 100 cm i więcej zapewnią nam duży komfort. Wniesiemy przez nie wszystkie zakupy, a nawet nową kanapę, czy inne meble.
Z szerokością drzwi nie ma co przesadzać. Im szersze drzwi, tym szybciej zużywają się zawiasy, klamki, zamki, dlatego warto zadbać o drzwi z dużym dopuszczalnym obciążeniem zawiasów, takich, jakie na przykład mają drzwi Neway.
Warto mieć na uwadze, że szerokość drzwi odnosi się do szerokości skrzydła. Do zamontowania drzwi otwór powinien być większy o 12-15 cm.
Wysokość drzwi zewnętrznych
Drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 200 cm wysokości i warto się tego trzymać. Jest to optymalna wysokość drzwi, bez trudu wszystko przez nie wniesiemy, a wysokie osoby nie będą musiały się pochylać.
Otwór pod montaż drzwi musi mieć o 6-7 cm większą wysokość niż skrzydło drzwi.
Wysokość konstrukcji drzwi może być dodatkowo powiększona o naświetle górne. Drzwi z naświetlem będą wyglądały bardziej majestatycznie, ale co najważniejsze, wpuszczą więcej światła do pomieszczenia.

Drzwi o grubszych skrzydle – czy warto?
Drzwi o grubszym skrzydle, mają lepsze parametry termiczne i akustyczne, ponieważ grubsze skrzydło pozwala na wprowadzenie większej ilości materiału izolacyjnego.
Grubsze skrzydło w perspektywie czasu przełoży się oszczędność, ze względu na bardzo dobry poziom izolacji. Drzwi Neway w kategorii grubości skrzydła znajdują się w światowej czołówce drzwi wejściowych, osiągając imponującą i rzadko spotykaną na rynku grubość 95 mm.
Drzwi wejściowe a osoby niepełnosprawne
Szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych, która pozwoli na wygodny przejazd, np. wózka, wynosi co najmniej 90 cm. Szersze drzwi mogą być problematyczne w obsłudze dla osób niepełnosprawnych, ponieważ będą o wiele cięższe i trudniejsze do otworzenia.
Na ratunek spieszą jednak rozwiązania w drzwiach Neway, w których sterowanie pozwala na otwieranie skrzydła drzwi za pomocą pilota, smartfona, lub transmitera. W odpowiedniej wersji wyposażenia drzwi urządzenia te pozwolą na otwieranie drzwi na odległość i ich zamykanie w taki sam sposób. Możliwe jest też ustawienie zamykania drzwi po upływie określonego czasu od ich otwarcia – np. 45 sekund. Jest to pomocne nie tylko w przypadku przekraczania wejścia przez osoby z niepełnosprawnością, ale również wyręcza nas w przypadkach, gdy wchodzimy do domu z zajętymi rękoma, na przykład wnosząc zakupy. Drzwi Neway same „pomyślą”, żeby się za nami zamknąć.
