Jak wygląda recykling aluminium?
Jak dbać o planetę?
Nasza planeta jest w coraz gorszej kondycji, dlatego warto o nią zadbać jak tylko, możemy. Jedną z kluczowych i bardzo ważnych spraw jest recykling. Większość z nas segreguje śmieci w swoim domu. Powinniśmy segregować śmieci na cztery podstawowe grupy i wrzucać do specjalnie oznakowanych kontenerów.
Czym jest i na czym polega recykling? Jest to powtórne wykorzystywanie odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Jest to jedna z form ochrony środowiska. Jej celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.
Jej podstawową zasadą jest maksymalne wykorzystanie dostępnych odpadów przy jak najmniejszym nakładzie energetycznym i surowcowym.
Aluminium
Jednym z najbardziej popularnych metali wykorzystywanym w produkcji jest aluminium. Sporo aluminiowych wytworów jest efektem recyklingu tego surowca, który może być przetwarzany wielokrotnie, co znacznie obniża koszty produkcji, jednocześnie ograniczając szkodliwy wpływ przemysłu na środowisko.
Recykling aluminium to nie tylko puszki, folie i szeroko pojęty złom. Czy ktoś zastanawiał się co dzieje się z np. naszymi starymi, aluminiowymi drzwiami po wymianie na nowe?
Recykling aluminium
Aluminium jest to surowiec, który ma naprawdę wiele zalet. Jest bardzo wytrzymały i nie poddaje się korozji. Jest także lekkie i trwałe. Jego ogromnym atutem jest to, że w 100% nadaje się do recyklingu. W dodatku w przeciwieństwie do innych materiałów, aluminium nie traci swoich właściwości w procesie recyklingu. Oznacza to, że można je przetwarzać w nieskończoność bez utraty jakości.
Recykling aluminium wymaga tylko 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium pierwotnego. Dzięki recyklingowi można uniknąć emisji 8 ton dwutlenku węgla na każdą tonę aluminium.
Aluminium dzięki swoim właściwościom jest trwałe i odporne, przez co ich cykl użytkowania może trwać nawet 40 lat. Promieniowanie UV, deszcz czy śnieg w żaden sposób nie wpływają na ich kondycję.
Jak wygląda recykling aluminium?
- Demontaż starych drzwi/okien
- Sortowanie
- Przetapianie
- Odlewanie półproduktów aluminium do dalszej przeróbki
- Wytłaczanie profili
- Produkcja nowych drzwi/okien
- Montaż nowej stolarki